Dla niektórych rozpoczęcie dnia bez kawy jest niemożliwe. Znów inne osoby, bez niej mogą normalnie funkcjonować. Kawa prócz kofeiny zawiera szereg substancji bioaktywnych o udowodnionym korzystnym wpływie na organizm. Warto wspomnieć, że każdy będzie inaczej reagował na kawę. Dlaczego tak jest ? Otóż metabolizm kawy jest różny i zależny od genu CYP1A2. Dlatego niektóre osoby po spożyciu kawy będą czuły kołatanie serca, niepokój, a inne wręcz przeciwnie -po spożyciu filiżanki kawy będą przysypiać. Kawa pozytywnie wpływa na organizm człowieka, co postaram się teraz udowodnić
1. Kawa a koncentracja
Picie kawy przyczynia się do zwiększenia wydajności, koncentracji, ułatwia sprawność intelektualną i fizyczną. Pobudzające działanie kofeiny przyczynia się do aktywacji receptora dopaminy i wydzielania neuromediatorów pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. W wyniku czego zwiększa się możliwość skupienia uwagi i wydłużenia czasu koncentracji.
2. Kawa a odchudzanie
Kofeina przyczynia się do zwiększenia termogenezy. Działanie to przyczynia się do zwiększenia produkcji ciepła i zużycia energii. Kawa może wspomóc proces redukcji nadmiernych kilogramów, jednak ważna jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
3. Kawa a cukrzyca typu drugiego
Regularne spożywanie kawy (3-4 filiżanki dziennie), może przyczyniać się do zmniejszenia zachorowania na cukrzycę typu drugiego nawet o 25%. Natomiast spożycie 6 filiżanek dziennie skutkuje zmniejszonym ryzykiem zachorowania nawet o 33 % !. Sugeruje się, że nie tylko spożycie tradycyjnej kawy, ale również bezkofeinowej może przyczynić się do znacznego spadu ryzyka zachorowania na cukrzycę typu drugiego. W badaniu przeprowadzonym przez Moisey i wsp. dowiedziono, iż spożycie kawy w godzinę po zjedzeniu posiłku z wysokim IG korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową. Dzięki bioaktywnym składnikom zawartych w kawie (kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy, lignany) i ich działaniu przeciwzapalnemu i przeciwutleniającego, może dochodzi do poprawy metabolizmu glukozy.
4. Kawa a układ sercowo – naczyniowy
Wpływ kawy na układ sercowo – naczyniowy wymaga dalszych badań, jednak wskazano, że umiarkowane spożycie kawy (3-4 filiżanek dziennie), może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka incydentów kardiologicznych. Mechanizm prewencyjny wiąże się z bioaktywnymi składnikami znajdującymi się w kawie (kwas chlorogenowy i jego metabolity), które mogą zmniejszać stres oksydacyjny, przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi i poprawienia funkcji śródbłonka.
5. Kawa a nowotwory
Wyniki badań nie kłamią. Kawa może przyczyniać się zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory. W szczególności wątroby, gruczoły krokowego, skóry, gardła, endometrium,
W przypadku wątroby należy wspomnieć, iż spożycie kawy wiąże się z 29% niższym ryzykiem zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, marskością wątroby.
6. Kawa a zaburzenia neurologiczne
Konsumpcja kawy wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona, Alzheimera oraz… depresji ! Zgadza się, mała czarna może skutecznie poprawić nastrój, szczególnie w okresie jesienno – zimowym.
W całym artykule poruszałam temat małej czarnej, a nie kawy z dodatkiem mleka, cukru czy syropów smakowych. Nie neguję wypijania kawy z dodatkami, jednak zanim sięgniesz po cukiernicę lub syrop, zastanów się czy przypadkiem nie lepiej dla zdrowia wypić jest klasyczną mała czarną lub ewentualnie z mlekiem, jednak bez dodatku cukru.
Jeśli nie pijasz kawy, polecam zwiększać jej ilość stopniowo. Zbyt duże dawki mogą doprowadzić do uczucia lęku, kołatania serca czy objawów trawiennych. Dlatego najważniejszy jest umiar.
To jak, przekonałam do wypicia małej czarnej ?
Bibliografia
1. Coffee Consumption and the Risk of Obesity in Korean Women. Jeonghee Hye Young Kim and Jeongseon Kim. Nutrients 2017, 9, 1340
2. Association between Coffee Consumption and Its Polyphenols with Cardiovascular Risk Factors: A Population-Based Study. Andreia Machado Miranda, Josiane Steluti, Regina Mara Fisberg and Dirce Maria Marchioni. Nutrients 2017, 9, 276
3. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. Robin Poole, Oliver J Kennedy, Paul Roderick, Jonathan A Fallowfield, Peter C Hayes, and Julie Parkes. BMJ. 2017;359:j5024.
4. The Impact of Coffee on Health. Nieber K. Planta Med. 2017 Nov;83(16):1256-1263.
5. Effects of coffee consumption on glucose metabolism: A systematic review of clinical trials Caio E.G. Reis, Jose G. D, Teresa H.M. da Costa. Journal of Traditional and Complementary Medicine (2018)
Komentarze
Prześlij komentarz