Przejdź do głównej zawartości

Jaglane smaki

        Budyń jaglany. Dla osoby, która nie lubi kasz ( jak ja :P), może to brzmieć dziwnie. Jak to ? Budyń jaglany? Ale taki nie z paczuszki ? Tak !

       Kasza jaglana, jest otrzymywana z nasion prosa. Zawiera witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz magnez. Jest polecana dla osób na diecie bezglutenowej, ale także dla osób, które chcą odkwasić swój organizm. Jaglana jest zasadotwórcza. 

      Jak gotować kasze jaglaną ?

Przed ugotowaniem, kasze warto przepłukać kilka razy ciepłą wodą, aby usunąć posmak goryczki. Następnie zagotować ok. 2 szklanek wody  z dodatkiem 1 łyżeczki soli. Kaszę wrzucamy na gotująca się wodę i gotujemy ok 15-20 minut, na małym gazie.

      Co zrobić z kaszy jaglanej? 

Kasze jaglaną możemy jeść na śniadanie, II śniadanie, obiad, kolację. Dodajemy ją np. do pieczonego jabłka, jako jaglankę na śniadanie, czy jako dodatek do obiadu. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego warto coś w kuchni pokombinować ( nawet jak nie lubimy gotować ;) ), bo dla zdrowia, naprawdę warto !
Dzisiaj chciałam Wam zaproponować budyń jaglany. Chyba jest pyszny, bo moja mama zjadła, aż dwie miseczki, a nie lubi kaszy, mleka i takich tam zdrowych smaków ;)

Budyń jaglany. 

Składniki:

- szklanka kaszy jaglanej 
- 2 szklanki mleka np. krowiego, kokosowego, ryżowego 
- daktyle ok.10 sztuk 
- miód lub inne słodzidło 
- laska wanilii 

Wykonanie: 

Kaszę jaglaną przepłukać gorącą wodą. Ugotować ją ze szklanką mleka. Gotujemy przez ok 15 minut, aż kasza wchłonie całe mleko. Studzimy kaszę. Do blendera dodajemy ostudzoną kaszę, drugą szklankę mleka, miód, wanilię. Wszystko blendujemy na gładką masę. 

Karmel daktylowy 

Daktyle zalać gorącą wodą na 15 minut. Wrzucić daktyle do blendera, dodać trochę mleka   ( tak na oko, aby masa wyszła gęsta), blendować. 

Budyń wyłożyć do małych miseczek, polać karmelem daktylowym i dodać koloru np. dżem truskawkowy, lub sok malinowy. 

Wyszło pycha ! 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso...

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. III

1. Potencjalnie zdrowe produkty – w dietetycznym świecie łatwo się pogubić. Reklamy i półki sklepowe, kuszą coraz to nowszymi produktami. Light, zero cukru, zdrowe, wszystko free. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, kupujesz tak oznaczone produkty, BEZ czytania etykiet . Niestety.. jest to ogromny błąd, dzięki któremu nie schudniesz, a wręcz możesz przytyć. Oczywiście nie neguje wszystkich produktów, ponieważ mamy szeroki dostęp do dobrego jakościowo asortymentu, bez konkretnego składnika. Tymczasem tego typu produkty zazwyczaj mają zwiększony udział cukru, słodzików, substancji zagęszczających. Jaka lekcja z tego wynika ? Wybierając produkty light, zero, nie wpłyniesz pozytywnie na swój organizm. Ubytek poszczególnych składników np. tłuszczu może negatywnie wpływać na organizm, szczególnie na zmniejszoną ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony nadmiar substancji słodzących, wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. W przypadku koniecznośc...

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE  Jesz słodycze ? Ja też. Zgadza się, dobrze czytasz. Dietetyk je słodycze. Przyznaję się do tego i bez dwóch zdań nie powinno Cię to dziwić. Jednak w moim życiu zdarzają się sytuacje, gdzie zajadam trochę za dużo słodkiego i czuję, że coś jest nie tak. Właśnie teraz w takim punkcie jestem. Obiecałam sobie, że tegoroczne postanowienie adwentowe, poświęcone będzie tematyce w yzwania 24 dni bez słodyczy . Tym samym, pierwszy artykuł dotyczący wpływu spożycia słodyczy na nasz organizm oraz jak sobie z tym tematem poradzić. Dlaczego tak kochamy słodycze ? Słodycze to najczęściej połączenie cukru i tłuszczu. Cukier (szczególnie prosty) daje chwilowy wzrost energii, a tłuszcz jest nośnikiem smaku- dlatego jest to takie przyjemne. Druga sprawa – jak zjadasz chrupiący batonik oblany mleczną czekolada z alpejskiego mleka, to robi Ci się przyjemniej na sercu. Nie kłam, że tak nie jest. Po stresującej sytuacji odczuwasz chwilowe poczucie ulgi. Wspomnę również...