Przejdź do głównej zawartości

Jaglane smaki

        Budyń jaglany. Dla osoby, która nie lubi kasz ( jak ja :P), może to brzmieć dziwnie. Jak to ? Budyń jaglany? Ale taki nie z paczuszki ? Tak !

       Kasza jaglana, jest otrzymywana z nasion prosa. Zawiera witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz magnez. Jest polecana dla osób na diecie bezglutenowej, ale także dla osób, które chcą odkwasić swój organizm. Jaglana jest zasadotwórcza. 

      Jak gotować kasze jaglaną ?

Przed ugotowaniem, kasze warto przepłukać kilka razy ciepłą wodą, aby usunąć posmak goryczki. Następnie zagotować ok. 2 szklanek wody  z dodatkiem 1 łyżeczki soli. Kaszę wrzucamy na gotująca się wodę i gotujemy ok 15-20 minut, na małym gazie.

      Co zrobić z kaszy jaglanej? 

Kasze jaglaną możemy jeść na śniadanie, II śniadanie, obiad, kolację. Dodajemy ją np. do pieczonego jabłka, jako jaglankę na śniadanie, czy jako dodatek do obiadu. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego warto coś w kuchni pokombinować ( nawet jak nie lubimy gotować ;) ), bo dla zdrowia, naprawdę warto !
Dzisiaj chciałam Wam zaproponować budyń jaglany. Chyba jest pyszny, bo moja mama zjadła, aż dwie miseczki, a nie lubi kaszy, mleka i takich tam zdrowych smaków ;)

Budyń jaglany. 

Składniki:

- szklanka kaszy jaglanej 
- 2 szklanki mleka np. krowiego, kokosowego, ryżowego 
- daktyle ok.10 sztuk 
- miód lub inne słodzidło 
- laska wanilii 

Wykonanie: 

Kaszę jaglaną przepłukać gorącą wodą. Ugotować ją ze szklanką mleka. Gotujemy przez ok 15 minut, aż kasza wchłonie całe mleko. Studzimy kaszę. Do blendera dodajemy ostudzoną kaszę, drugą szklankę mleka, miód, wanilię. Wszystko blendujemy na gładką masę. 

Karmel daktylowy 

Daktyle zalać gorącą wodą na 15 minut. Wrzucić daktyle do blendera, dodać trochę mleka   ( tak na oko, aby masa wyszła gęsta), blendować. 

Budyń wyłożyć do małych miseczek, polać karmelem daktylowym i dodać koloru np. dżem truskawkowy, lub sok malinowy. 

Wyszło pycha ! 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ?

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ? Będzie szczerze. Bez owijania w bawełnę. Jest okres pomaturalny i zastanawiasz się czy warto wybrać się na dietetykę. Pewnie masz milion wątpliwości jak wyglądają studia, jak się na nie dostać, a przede wszystkim czy jest po tym praca. Bierz kawę lub herbatę, siadaj i czytaj ! Co zrobić, aby dostać się na dietetykę? Moja historia pokazuje, że można dostać się na dietetykę, nie będąc na biol-chemie. Ja byłam w klasie medialnej, stworzonej pod kierunek dziennikarstwa lub artystyczne. Taki był pierwotny zamysł – dziennikarstwo. Jednak przy wyborze przedmiotu na maturę stwierdziłam, że muszę mieć konkret zawód, idę na medycynę. Brzmi śmiesznie, ale cóż. Wiedziałam, że przez rok nie nauczę się całej chemii, biologii na poziomie rozszerzonym, więc postawiłam tylko na chemię. I to jest pierwsza ważna informacja ! Chcesz dostać się na dietetykę? Możesz być w obojętnie jakiej klasie, ale musisz zdać maturę np. z biologii, chemii, matematyki, fizyki.

ZDROWE SŁODYCZE - HIT CZY KIT ?

ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ? Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ? Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków . Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze ! Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze. Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące n