Przejdź do głównej zawartości

JAK NAUCZYĆ SIĘ PIĆ WODĘ ?

Często zdarza się nam zapominać o tym, aby pić wodę. Rano – szybkie śniadanie, a do niego kawa lub herbata. W drodze do pracy, w jednej ręce trzymamy słynny kubek kawy, w drugiej zaś niesiemy ulubione bułeczki. Butelka wody leży gdzieś na dnie torby, została w aucie lub stoi na biurku, gdzieś daleko… Znajomy scenariusz ? U mnie bardzo.  Na śniadanie obowiązkowo herbata, na uczelni kawa, w domu herbata i tak w kółko. Po wodę sięgam, jak już  bardzo chce mi się pić lub nie mam nic innego pod ręką. Niestety jest to ogromny błąd. Jednak, jak nauczyć się pić wodę, gdy ona jest taka nijaka w smaku… herbatę, kawę możemy wybrać w dowolnej ulubionej konfiguracji smakowej, a woda…

Wspomnę, że częstymi objawami wypijania zbyt małej ilości wody są :
  • Ból, zawroty głowy
  • Uczucie zmęczenia
  • Spadek koncentracji
  • Sucha skóra, włosy
  • Problemy trawienne, zaparcia
  • Przybieranie na wadze

Pamiętam jak na pierwszych zajęciach z podstaw żywienia wykładowca., powiedział nam, że jak zaczyna boleć głowa, warto najpierw sięgnąć po wodę, zamiast wybierać środki farmakologiczne. Dopiero gdy to nie pomoże, warto wybrać leki. Przyznam szczerze, to pomaga. Szczególnie u osób, które wody piją za mało. Tak samo, jak robi się nam słabo – napijmy się wody, odpocznijmy, a objawy powinny ustąpić.

Dzisiaj postaram się Was zachęcić jak w pięciu krokach nauczyć się pić wodę.

1. Noś przy sobie butelkę wody.

Najlepiej wybierać te mniejsze buteleczki po 500 ml. Często butelka 1,5l zniechęca nas do wypicia. Wydaje się nam, że wody jest za dużo i nie damy jej rady wypić w przeciągu całego dnia. Dlatego, zabierzcie ze sobą np.: do pracy, małą butelkę. Gdy już ją wypijecie, zawsze możecie kupić drugą lub po prostu nosić ze sobą dwie mniejsze butelki.

2. Dawkuj wodę :)

Co to dla Ciebie oznacza ? Oznacza to, że nie wypijamy od razu całej butelki wody, tylko w przeciągu godziny staramy się wypić około szklankę wody. Wtedy spokojnie i stale nawadniamy nasz organizm i nie musimy co chwilę biegać do toalety ;), jakby miało to miejsce przy dość szybkim wypiciu wody.
Ponadto, metodą motywująca w szczególności  dla dzieci, jest zaznaczanie kolorowym  flamastrem na butelce ile wody mają wypić w ciągu godziny. Pokażmy im, że podczas szkolnej przerwy powinny wypić określoną ilość wody, a nie sięgać po napoje gazowane. Będzie to dla nich niezła frajda, a przy okazji pociechy polubią wodę. ( Przypomnę, że dzieci w wieku szkolnym powinny wypijać ok 1,5l płynów/dobę).

3. Smakuj wodę.

Jeżeli twoja woda wydaje się nijaka, możesz dodać jej smaku. Dodaj sok z cytryny, limonki, ogórek zielony, miętę. Kombinacji smakowych jest bardzo dużo w zależności kto co lubi. Znajdź swój smak i pij wodę :) 

4. Do posiłku woda!

I wracamy do początku gdzie wspominałam, że do śniadania, w drodze do pracy, szkoły pijemy kawę lub herbatę. Nie neguję ich wypijania, ale postarajmy się na początku do jednego posiłku wybrać wodę. Najlepiej pić 15 minut przed lub po spożyciu posiłku. Nie popijajmy w trakcie, gdyż wtedy zjemy o wiele więcej niż byśmy chcieli ( zasada – odchodź od stoły z lekkim niedosytem ), oraz rozcieńczamy soki trawienne.

5. Myśl pozytywnie !

Myśląc cały czas, jaka woda jest niedobra, po co mam ją pić, tylko się zniechęcisz.
Pamiętaj, że pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu. Powtarzaj jak mantrę „Piję wodę, bo lubię”, wtedy szybciej się zaprzyjaźnicie, a ty odczujesz satysfakcję, że udało zrealizować się plan picia wody. Możesz również zaznaczać w kalendarzu ile wody wypiłaś danego dnia i stopniowo zwiększać spożycie. Np.: w poniedziałek wypiłam 500ml, to we wtorek wypiję już 750ml, itd.



Mam nadzieję, że zachęciłam was do picia wody i zaczniecie coraz częściej ją wybierać.




Komentarze

  1. 15 minut przed posiłkiem? Słyszałam, że minimum 15, a po posiłku pijemy wodę przynajmniej godzinę po. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ?

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ? Będzie szczerze. Bez owijania w bawełnę. Jest okres pomaturalny i zastanawiasz się czy warto wybrać się na dietetykę. Pewnie masz milion wątpliwości jak wyglądają studia, jak się na nie dostać, a przede wszystkim czy jest po tym praca. Bierz kawę lub herbatę, siadaj i czytaj ! Co zrobić, aby dostać się na dietetykę? Moja historia pokazuje, że można dostać się na dietetykę, nie będąc na biol-chemie. Ja byłam w klasie medialnej, stworzonej pod kierunek dziennikarstwa lub artystyczne. Taki był pierwotny zamysł – dziennikarstwo. Jednak przy wyborze przedmiotu na maturę stwierdziłam, że muszę mieć konkret zawód, idę na medycynę. Brzmi śmiesznie, ale cóż. Wiedziałam, że przez rok nie nauczę się całej chemii, biologii na poziomie rozszerzonym, więc postawiłam tylko na chemię. I to jest pierwsza ważna informacja ! Chcesz dostać się na dietetykę? Możesz być w obojętnie jakiej klasie, ale musisz zdać maturę np. z biologii, chemii, matematyki, fizyki.

ZDROWE SŁODYCZE - HIT CZY KIT ?

ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ? Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ? Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków . Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze ! Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze. Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące n