Przejdź do głównej zawartości

Wyniki badań





Będąc w kole naukowym mam możliwość przeprowadzania wielu ciekawych badań. Ostatnio wraz z koleżankami, miałyśmy możliwość zaprezentować wyniki badań na konferencji we Wrocławiu.
Skupiłyśmy się na badaniu zawartości witaminy C i sacharozy w wybranych sokach i musach owocowo-warzywnych przeznaczonych dla dzieci. Powiem na wstępie, że niektóre wyniki wyszły zaskakujące.
Materiał do badań stanowiły wybrane soki i musy owocowo – warzywne przeznaczone dla dzieci. Dla przykładu – soki jabłko – marchew; wieloowocowy; marchew-jabłko-brzoskwinia; musy - jabłko-gruszka; gruszka; morela-jabłko-gruszka; jabłko). Dodatkowo analizowałyśmy soki i musy przygotowane własnoręcznie. Witamina C została oznaczona metodą Tillmansa, a sacharoza metodą refraktometryczną. Same przeprowadzanie badania jest niezłą frajdą, jak lubicie bawić się w małego chemika, to te badania są dla Was stworzone ;) 

Przejdźmy teraz do sedna – wyników.

Często można przeczytać, że jabłka, gruszki są dobrym źródłem witaminy C. Nic mylnego ! W naszych badaniach owoce te charakteryzowały się najniższą zawartością witaminy C w porównaniu do innych ( brzoskwinie, morela, soki wieloowocowe). 
Sprawdzając w tablicach wartości odżywczej wybranych produktów jabłka i gruszki zawierają niewiele witaminy C (odpowiednio 9,2mg/100g i 5,3mg/100g). Warto wspomnieć, że na zawartość witaminy C wpływ maja takie czynniki jak: temperatura, dostęp do tlenu, nasłonecznienie. 

Badania przeprowadzałyśmy w okresie zimowym, więc uzyskałyśmy takie a nie inne wyniki. Badane soki i musy owocowo-warzywne dostępne w sprzedaży detalicznej są dobrym źródłem witaminy C (oznaczona w badaniu zawartość witaminy C była wyższa niż ta deklarowana przez producenta nawet dwukrotnie) ! Nie wiemy jaką metodą producent oceniał zawartość witaminy C, więc niestety nie możemy tego, aż tak dokładnie porównać. Produkty przygotowane własnoręcznie cechowały się niższą zawartością witaminy C niż produkty sklepowe; co mogło być spowodowane długim okresem przechowywania warzyw i owoców z których sporządzono przetwory, procesem obróbki termicznej. W badanych sokach i musach, zawartość sacharozy mieściła się w granicach podanych przed producenta.

Podsumowując. Wszystkie soki i musy, które kupujecie dzieciom mają wysoką zawartość witaminy C. Pamiętajmy jednak o tym, aby kierować się składem produktu, a nie samą zawartością witaminy C. Czytając etykietę, sprawdźmy czy produkt nie ma dodatku cukru, syropu glukozowo – fruktozowego, fruktozy lub innych dodatków, które w takich przetworach nie powinny się znaleźć.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso...

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. III

1. Potencjalnie zdrowe produkty – w dietetycznym świecie łatwo się pogubić. Reklamy i półki sklepowe, kuszą coraz to nowszymi produktami. Light, zero cukru, zdrowe, wszystko free. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, kupujesz tak oznaczone produkty, BEZ czytania etykiet . Niestety.. jest to ogromny błąd, dzięki któremu nie schudniesz, a wręcz możesz przytyć. Oczywiście nie neguje wszystkich produktów, ponieważ mamy szeroki dostęp do dobrego jakościowo asortymentu, bez konkretnego składnika. Tymczasem tego typu produkty zazwyczaj mają zwiększony udział cukru, słodzików, substancji zagęszczających. Jaka lekcja z tego wynika ? Wybierając produkty light, zero, nie wpłyniesz pozytywnie na swój organizm. Ubytek poszczególnych składników np. tłuszczu może negatywnie wpływać na organizm, szczególnie na zmniejszoną ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony nadmiar substancji słodzących, wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. W przypadku koniecznośc...

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE  Jesz słodycze ? Ja też. Zgadza się, dobrze czytasz. Dietetyk je słodycze. Przyznaję się do tego i bez dwóch zdań nie powinno Cię to dziwić. Jednak w moim życiu zdarzają się sytuacje, gdzie zajadam trochę za dużo słodkiego i czuję, że coś jest nie tak. Właśnie teraz w takim punkcie jestem. Obiecałam sobie, że tegoroczne postanowienie adwentowe, poświęcone będzie tematyce w yzwania 24 dni bez słodyczy . Tym samym, pierwszy artykuł dotyczący wpływu spożycia słodyczy na nasz organizm oraz jak sobie z tym tematem poradzić. Dlaczego tak kochamy słodycze ? Słodycze to najczęściej połączenie cukru i tłuszczu. Cukier (szczególnie prosty) daje chwilowy wzrost energii, a tłuszcz jest nośnikiem smaku- dlatego jest to takie przyjemne. Druga sprawa – jak zjadasz chrupiący batonik oblany mleczną czekolada z alpejskiego mleka, to robi Ci się przyjemniej na sercu. Nie kłam, że tak nie jest. Po stresującej sytuacji odczuwasz chwilowe poczucie ulgi. Wspomnę również...