Przejdź do głównej zawartości

JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA BEZ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW

JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA BEZ ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW

Święta tuż tuż. Nie potrafię się doczekać. Atmosfera już jest gorąca szczególnie, gdy w domu pachnie wszystkimi świątecznymi potrawami. Jednak niektórym sen z powiek spędza jedzenie, a głównie jak ono wpływie na wagę. Na wstępie – 3 dni odstępstwa od diety, nie sprawi, że przytyjesz 5kg. Nie sprawi również, że Twoje samopoczucie pogorszy się. Pamiętając o kilku prostych zasadach święta będą smaczne, radosne, bez zbędnych zmartwień.

1. Umiar ma znaczenie – podczas kolacji nie musisz spożywać wszystkich potraw w ilościach ogromnych. Wystarczy, że nałożysz sobie połowę śledzika, dwa pierogi, mały kawałek ryby. Pamiętaj, że później jest czas na deser, więc zostaw na nie trochę miejsca. Święta trwają 3 dni – nie zjadaj wszystkich słodkości pierwszego dnia, zostaw coś na kolejne.
2. Zjedz posiłki tak jak zwykle – zawsze jadasz 4 posiłki ? Trzymaj się tego. Zjedz śniadanie, II śniadanie zgodnie z planem. Potem mała przekąska w formie np. warzyw z dipem jogurtowym, zupę jarzynową lub kanapki. Nie zasiądziesz do kolacji głodna, unikniesz wilczego apetytu i zjesz nieco mniej. Możesz również wcześniej wypić szklankę wody.
3. Jedz powoli – dokładnie przeżuwaj każdy kęs, smakuj potraw, delektuj się nimi. Wolniej jedząc, wolniej się nasycisz. Gdy będziesz jadła w pośpiechu, jest możliwość, że zjesz o kilka pierogów za dużo.
4. Bądź aktywna – nie musisz oglądać przez całe święta filmów. Warto wyjść na spacer z rodziną, pobiegać lub zrobić tradycyjny trening jaki zawsze wykonujesz.
5. Potrawy w nowej wersji – mąkę pszenną śmiało zamień na pełnoziarnistą, orkiszową, owsianą. Cukier na ksylitol, śmietanę na jogurt. Takie potrawy nie stracą na smaku, a zyskają dodatkową wartość odżywczą. Również rybę możesz przygotować bez panierki, pieczoną w piekarniku. Natomiast jeśli nie chcesz rezygnować z cukru – dodaj go mniej. Uważaj na przyprawę do piernika – często zawierają dodatkowy cukier, którego i tak już spożywamy w nadmiarze.
6. Alkohol z umiarem – wybierz czerwone wytrawne wino i tylko z posiłkiem. Pijąc wyłącznie alkohol jesteś w stanie wciągać o kilka kawałków sernika za dużo.

7. Nie przejadaj się – czujesz, że już masz dość ? Odłóż talerz i nie dojadaj. Bądź asertywna i odmawiaj, gdy nie masz ochoty czegoś zjeść. Nie ma nic gorszego niż jedzenie na siłę, aby przypodobać się rodzinie.
8. Zrób zapasy – to co zostanie zapakuj w pudełka, zamroź, albo rozdaj bliskim. Będziesz miała gotowe obiady, kolacje na następne dni.
9. Przyprawiaj – kminek, koper włoski, imbir, goździki, czosnek, cynamon, kardamon, kurkuma, melisa, mięta. Nie tylko wzbogacą smak potraw, ale również pomogą, gdy będziesz miała niestrawność. Przyprawy wykazują działanie rozkurczowe, wiatropędne, niwelują bóle brzucha.
10. Dbaj o dobry nastrój – ciesz się świętami, nie zaniedbuj bliskich, nie zamartwiaj się, że wspólne biesiadowanie przekreśli drogę do wymarzonej sylwetki. To są tylko 3 dni, a nie całe życie.

Jak to się mówi – święta, święta i po świętach. Tym samym trzy dni radosnego i rozsądnego odstępstwa od diety nie pogorszy Twoich efektów i samopoczucia. Świadome budowanie zdrowych nawyków żywieniowych trwa całe życie, a nie chwilę. W to także wliczone są święta, uroczystości rodzinne, imprezy. Warto zadbać o zdrowy rozsądek, nie uleganie pokusom oraz dbać o swoje sumienie – aby nie robić sobie wyrzutów sumienia w chwilach zwątpienia.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. III

1. Potencjalnie zdrowe produkty – w dietetycznym świecie łatwo się pogubić. Reklamy i półki sklepowe, kuszą coraz to nowszymi produktami. Light, zero cukru, zdrowe, wszystko free. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, kupujesz tak oznaczone produkty, BEZ czytania etykiet . Niestety.. jest to ogromny błąd, dzięki któremu nie schudniesz, a wręcz możesz przytyć. Oczywiście nie neguje wszystkich produktów, ponieważ mamy szeroki dostęp do dobrego jakościowo asortymentu, bez konkretnego składnika. Tymczasem tego typu produkty zazwyczaj mają zwiększony udział cukru, słodzików, substancji zagęszczających. Jaka lekcja z tego wynika ? Wybierając produkty light, zero, nie wpłyniesz pozytywnie na swój organizm. Ubytek poszczególnych składników np. tłuszczu może negatywnie wpływać na organizm, szczególnie na zmniejszoną ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony nadmiar substancji słodzących, wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. W przypadku koniecznośc

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE  Jesz słodycze ? Ja też. Zgadza się, dobrze czytasz. Dietetyk je słodycze. Przyznaję się do tego i bez dwóch zdań nie powinno Cię to dziwić. Jednak w moim życiu zdarzają się sytuacje, gdzie zajadam trochę za dużo słodkiego i czuję, że coś jest nie tak. Właśnie teraz w takim punkcie jestem. Obiecałam sobie, że tegoroczne postanowienie adwentowe, poświęcone będzie tematyce w yzwania 24 dni bez słodyczy . Tym samym, pierwszy artykuł dotyczący wpływu spożycia słodyczy na nasz organizm oraz jak sobie z tym tematem poradzić. Dlaczego tak kochamy słodycze ? Słodycze to najczęściej połączenie cukru i tłuszczu. Cukier (szczególnie prosty) daje chwilowy wzrost energii, a tłuszcz jest nośnikiem smaku- dlatego jest to takie przyjemne. Druga sprawa – jak zjadasz chrupiący batonik oblany mleczną czekolada z alpejskiego mleka, to robi Ci się przyjemniej na sercu. Nie kłam, że tak nie jest. Po stresującej sytuacji odczuwasz chwilowe poczucie ulgi. Wspomnę również o r