ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ?
Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ?
Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków. Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze !
Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze.
Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące na cukrzycę bądź insulinooporność powinni ograniczyć spożycie „zdrowych słodyczy”. Chyba, że połączą je ze źródłem białka np. jogurt, węglowodanami złożonymi np. płatki owsiane, pieczywo żytnie, aby uniknąć wahań glikemii.
Słodycze można również przyrządzić z płatków owsianych, kaszy np. jaglanej, ciecierzycy bądź na bazie mąk pełnoziarnistych. Wypieki będą wtedy bardziej odżywcze pod względem zawartości błonnika pokarmowego oraz witamin i składników mineralnych w porównaniu do słodkości przygotowanych na bazie mąki pszennej.
Źródłem tłuszczu są orzechy – włoskie, laskowe, brazylijskie, arachidowe, wiórki kokosowe. Dodawane do smaku bądź jako składnik główny. Orzechy miksowane są na „mąkę” bądź gdy są namoczone na „papkę” zlepiającą całość.
Niestety niektóre „fit słodycze” wykonane są na bazie oleju kokosowego. Rozczaruję, ale olej ten nie jest dobry dla organizmu. Owszem spożywany w małych ilościach np. raz w tygodniu łyżeczka, nie zaszkodzi. Jednak, gdy codziennie sięgasz po olej kokosowy do smażenia, kawy kuloodpornej, to w przyszłości może się to skończyć problemami kardiologicznymi.
W skrócie – olej kokosowy zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe, odpowiedzialne za pojawianie się zmian miażdżycorodnych.
Dodatki – kakao, owoce świeże, przyprawy korzenne, wanilia, gorzka czekolada. Wariantów jest całkiem sporo i można wykonać pyszne słodycze.
UWAŻAJ ! Na zdrowe ciasta kupowane w cukierniach. Zdarza się, że jest napisane iż są wszystko free, a mogą zawierać dodatkowy cukier. Również wartość kaloryczna – często w jednym kawałku ciasta np. raffaello jest ponad 500kcal ! To tak jak w dobrze zbilansowanym śniadaniu lub obiedzie. A zawartość cukrów prostych, tłuszczów jest większa. Myślę, że nie warto kusić się na taką przyjemność, a zjeść „mniej wartościowe” ciacho z cukierni, gdy masz ochotę.
Batoniki np. Ewy Chodakowskiej stanowią świetny zamiennik tradycyjnego batona + nie musimy ich same robić, bo mamy gotowy produkt, bez brudzenia rączek. Świetną zdrową słodyczą są również produkty Day-Up Gotowe musy dostarczą nie tylko dawki słodkiego, ale również mają bardzo dobry skład i są wartościowym posiłkiem.
Podsumowując. Zdrowe słodyczy istnieją, ale należy przygotować je w domu z jak najlepszych składników i zajadać je tylko w sytuacjach kryzysowych. Są tak samo wciągające, jak te sklepowe, więc zalecam umiar.
Poniżej załączam przepis na kulki ratunkowe, które możesz zjeść w trakcie wyzwania (max. 3 sztuki).
KULKI RATUNKOWE
- szklanka daktyli
- pół szklanki wiórek kokosowych
- pół szklanki dowolnych orzechów
- odrobina wody
- przyprawy np. mieszanka piernikowa
Wykonanie
Daktyle namocz w ciepłej wodzie ok. 15 minut. W blenderze zmiksuj daktyle, wiórki kokosowe, orzechy, przyprawy. Gdy masa nie będzie się kleić dodaj odrobinę wody. Z masy formuj małe kulki. Możesz obtoczyć je w cynamonie, maku, wiórkach kokosowych. Gotowe !
Komentarze
Prześlij komentarz