Przejdź do głównej zawartości

Proste, zdrowe nawyki żywieniowe cz. II

Dzisiaj kolejny post z serii proste, zdrowe nawyki żywieniowe. Nawiązując do ostatniego postu chciałabym Wam przedstawić inne metody wprowadzania zmian w naszym żywieniu. Zapewne słyszeliście o zasadzie „5 U”. Dla niektórych jest nawet 6 czy 7 „U”. Ja postanowiłam skupić się na najważniejszej według mnie piątce, która ułatwi Wam zmiany żywienia na lepsze.

1 U – umiarkowaniewedług mnie to najważniejsza zasada w żywieniu. Umiarkowanie tak naprawdę dotyczy każdej dziedziny życia, jednak w naszym odżywaniu jest u podstawy. Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy spożywaniem potraw zdrowych oraz tych małych grzeszków żywieniowych. Niekiedy umiarkowanie w jedzeniu czy piciu, jest bardzo trudne do osiągnięcia. Staramy się jeść zdrowo, lecz nagle zaczynamy stołować się w fast foodach czy wsuwać codziennie czekoladę. Pamiętajmy ! Jedzmy  według swoich potrzeb. Jeżeli  zauważymy, że tyjemy lub za bardzo chudniemy, to znaczy, że coś jest nie tak i musimy skorygować nasze żywienie.

2 U – uprawianie sportu – w piramidzie żywieniowej aktywność fizyczna jest u podstawy. Zaleca się co najmniej 30 minut aktywności, dostosowanej do wieku i masy ciała minimum 3 razy w tygodniu. Wiadomo, im więcej się ruszamy tym lepiej dla nas. Starajmy się znaleźć odpowiednią dla nas aktywność, która pomoże nam utrzymać właściwą masę ciała i pełnię zdrowia.


3 U – urozmaicenie – dieta Polaka jest monotonna. Prawda czy fałsz ? Sami zdecydujcie. Chyba znacie swoje talerze i wiecie ile razy spożywacie jajecznicę na śniadanie… Niestety obserwuje się, że najczęściej na śniadanie królują kanapki, jak już mamy owsiankę to cud, a 3 razy w tygodniu spożywamy pomidorową i tak w kółko. Nowe smaki też rzadko poznajemy, z obawy przed tym, że nam nie zasmakują ? Kupimy dużo nowych produktów i ich nie zjemy ? Niestety tak może się stać, ale nie zrażajmy się. Można kupić mniejsze opakowanie  lub poprosić kogoś o przyrządzenie dla nas nowej potrawy, którą ta osoba spożywa regularnie i potrafi ją przygotować. Ponadto, pamiętajmy aby spożywać produkty z każdej grupy żywieniowej. Produkty zbożowe, mięso, warzywa i owoce, przetwory mleczne, tłuszcze. W ten  sposób dostarczymy sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych.


4 U – unikanie – jak komuś czegoś zabronią, to będzie to spożywać w większej ilości.. a co.. jak można zabraniać czy unikać jedzenia słodkich pyszności. Niestety nadmierne spożycie cukru, soli, tłuszczu może doprowadzić nie tylko do nadwagi, ale także do cukrzycy, osteoporozy, chorób nowotworowych czy zawału serca. Dlatego, tak ważne jest, łączenie zasady 1 z 4 – czyli umiarkowanie i unikanie spożywania nadmiernych ilości wyżej wymienionych produktów.

5 U – uregulowanie – nie powinnam podawać tej zasady na końcu, jednak chcąc nie chcą zapomniało się troszkę… Każdej osobie zapomina się regularnie spożycia posiłków. Jakie mogą być tego konsekwencje ? Brak energii, spadek koncentracji, uczucie zmęczenia, nadwaga… można by tak wymieniać i wymieniać. Postaraj się wypisać sobie godziny, kiedy będziesz spożywać poszczególne posiłki. Oczywiście jak prowadzisz regularny tryb życia. Jeżeli nie, spróbuj uregulować rytm posiłków. Wiem, jakie to jest trudne, dlatego polecam prowadzić dzienniczek żywieniowy, w którym będziemy zapisywać godziny jedzenia. Zobaczymy w jakich godzinach najczęściej spożywamy posiłki. Pozwoli nam to uregulować rytm całego dnia. Pamiętaj, aby spożywać 3 większe posiłki oraz 2 przekąski, o stałych porach. Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3h, tak aby nie przekraczać 6 godzinnej przerwy. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ?

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ? Będzie szczerze. Bez owijania w bawełnę. Jest okres pomaturalny i zastanawiasz się czy warto wybrać się na dietetykę. Pewnie masz milion wątpliwości jak wyglądają studia, jak się na nie dostać, a przede wszystkim czy jest po tym praca. Bierz kawę lub herbatę, siadaj i czytaj ! Co zrobić, aby dostać się na dietetykę? Moja historia pokazuje, że można dostać się na dietetykę, nie będąc na biol-chemie. Ja byłam w klasie medialnej, stworzonej pod kierunek dziennikarstwa lub artystyczne. Taki był pierwotny zamysł – dziennikarstwo. Jednak przy wyborze przedmiotu na maturę stwierdziłam, że muszę mieć konkret zawód, idę na medycynę. Brzmi śmiesznie, ale cóż. Wiedziałam, że przez rok nie nauczę się całej chemii, biologii na poziomie rozszerzonym, więc postawiłam tylko na chemię. I to jest pierwsza ważna informacja ! Chcesz dostać się na dietetykę? Możesz być w obojętnie jakiej klasie, ale musisz zdać maturę np. z biologii, chemii, matematyki, fizyki.

ZDROWE SŁODYCZE - HIT CZY KIT ?

ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ? Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ? Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków . Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze ! Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze. Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące n