Przejdź do głównej zawartości

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. II





1. Magia suplementów – nieraz odbierając telefon od potencjalnych pacjentów słyszę pytanie „Czy bazuje Pani na „naturalnych ” produktach czy suplementach ? ”.  Widać, że osoby te mają za sobą niejedną kurację odchudzającą i to nieskuteczną. Początki diety są trudne to fakt, dlatego wybieramy suplementację. Produkty spalające tłuszcz, przyspieszające metabolizm, herbatki na odchudzanie, plastry na płaski brzuch. Stosując taką suplementacje schudnie nasz portfel, a nie brzuch. Niestety. Reklamy są bardzo przekonujące, zapewniając, że właśnie dzięki konkretnemu produktowi raz na zawsze rozprawimy się z nadmiernymi kilogramami. Takie produkty jedynie mogą wspomóc  drogę do lepszej sylwetki.

Jaka lekcja z tego wynika ?
Zamiast ślepo wierzyć reklamom, umów się na wizytę u dietetyka, który zbilansuje dietę w taki sposób, że nie będziesz musiał kupować dodatkowych spalaczy tłuszczu. Zainwestuj w dobrej jakości produkty, włącz aktywność fizyczną. Schudniesz Ty, a nie Twój portfel :)

2. Diety cud – koleżanka stosuje dietę kapuścianą ? Mama przeszła na dietę Dukana?  Można się w tym wszystkim pogubić. Czytając o efektach modnych diet, dochodzisz do wniosku, że i Tobie pomoże. Zaczynając stosować, po kilku dniach czujesz się ospała, masz mniej energii do życia, a dodatkowo monotonia sprawiają, że szybko zniechęcasz się do nowej diety.

Jaka lekcja z tego wynika ? 
Zamiast stosować modne diety, przejdź na zdrowe odżywiania i jedz mniej. Zamiast zajadać emocje, lub stosować ciągłe wymówki, poszukaj motywacji i potraktuj dietę jako nowe wyzwanie z którym musisz się zmierzyć. Diety cud, nie dadzą efektów długoterminowych, a tylko zrodzą poczucie frustracji i doprowadzą do tzw. „efektu jojo”. Po powrocie do normalnej diety, kilogramy wracają, a Ty zrazisz się do diet. Dlatego, nie czytaj w Internecie o kolejnej modnej diecie, tylko spożywaj pełnowartościowe posiłki, ćwicz, a na pewno pozbędziesz się zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń.

3. Jesz jak ptaszek – kolejny przykład z gabinetu „ale Pani Kasiu, ja jem jak ptaszek, malutkie porcje”. Pytając o produkty, jakie najczęściej są spożywane słyszę, że najczęściej jest to plasterek szynki, czekoladka, mała kanapka, coś dojedzonego po dziecku. I tak w kółko. Spożywając nawet małe ilości, ale ciągle, dostarczamy sobie nadprogramowe kalorie.

Jaka lekcja z tego wynika ?
Jeśli łapiesz się na tym, że ciągle coś jesz, wprowadź dzienniczek żywieniowy. Notuj wszystko co spożywasz, łącznie z napojami, w jakich godzinach oraz jakie emocje temu towarzyszyły. Prowadząc taki dziennik, będziesz miał ogląd na całą sytuacje. Dowiesz się, w jakich sytuacjach najczęściej jesz oraz ile dodatkowych przekąsek spożywasz w ciągu dnia. Zastanów się czy Twoje głównie posiłki, nie są pomijane lub są zbyt małe. Może powodować to, że zaczynasz podjadać wszystko co masz w zasięgu wzroku. To prosta droga do zdobycia nadprogramowych kilogramów i spowolnienia metabolizmu.

Dzisiaj pokazuję bardziej żywieniowe błędy popełniane podczas odchudzania. Zdarzyło się Wam popełniać któryś błąd z wyżej wymienionych ? Ja niestety uwierzyłam w magię głodówki, co niekoniecznie dobrze skończyło się dla mojego organizmu. Człowiek uczy się na własnych błędach, więc mam nadzieję, że nie będziecie popełniać moich, ani wyżej wymienionych :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ?

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ? Będzie szczerze. Bez owijania w bawełnę. Jest okres pomaturalny i zastanawiasz się czy warto wybrać się na dietetykę. Pewnie masz milion wątpliwości jak wyglądają studia, jak się na nie dostać, a przede wszystkim czy jest po tym praca. Bierz kawę lub herbatę, siadaj i czytaj ! Co zrobić, aby dostać się na dietetykę? Moja historia pokazuje, że można dostać się na dietetykę, nie będąc na biol-chemie. Ja byłam w klasie medialnej, stworzonej pod kierunek dziennikarstwa lub artystyczne. Taki był pierwotny zamysł – dziennikarstwo. Jednak przy wyborze przedmiotu na maturę stwierdziłam, że muszę mieć konkret zawód, idę na medycynę. Brzmi śmiesznie, ale cóż. Wiedziałam, że przez rok nie nauczę się całej chemii, biologii na poziomie rozszerzonym, więc postawiłam tylko na chemię. I to jest pierwsza ważna informacja ! Chcesz dostać się na dietetykę? Możesz być w obojętnie jakiej klasie, ale musisz zdać maturę np. z biologii, chemii, matematyki, fizyki.

ZDROWE SŁODYCZE - HIT CZY KIT ?

ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ? Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ? Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków . Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze ! Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze. Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące n