Przejdź do głównej zawartości

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. III



1. Potencjalnie zdrowe produkty – w dietetycznym świecie łatwo się pogubić. Reklamy i półki sklepowe, kuszą coraz to nowszymi produktami. Light, zero cukru, zdrowe, wszystko free. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, kupujesz tak oznaczone produkty, BEZ czytania etykiet. Niestety.. jest to ogromny błąd, dzięki któremu nie schudniesz, a wręcz możesz przytyć. Oczywiście nie neguje wszystkich produktów, ponieważ mamy szeroki dostęp do dobrego jakościowo asortymentu, bez konkretnego składnika. Tymczasem tego typu produkty zazwyczaj mają zwiększony udział cukru, słodzików, substancji zagęszczających.

Jaka lekcja z tego wynika ?
Wybierając produkty light, zero, nie wpłyniesz pozytywnie na swój organizm.
Ubytek poszczególnych składników np. tłuszczu może negatywnie wpływać na organizm, szczególnie na zmniejszoną ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony nadmiar substancji słodzących, wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. W przypadku konieczności zakupu tego typu żywności, dokładnie czytaj etykiety ! Sprawdź skład produktu, czy nie zawiera dodatkowych zbędnych składników. Przede wszystkim zastanów się, czy takie produkty na dobrze zbilansowanej diecie, są potrzebne.

2. Zbyt zdrowo jesz – śmiem powiedzieć, że panuje szał na fit słodycze. Przepisy na zdrowe zamienniki słodkości rosną jak grzyby po deszczu. Sama stałam się ich fanką i szybciej upiekę zdrowe ciasto niż zrobię obiad.. Ups.. no tak, w końcu kocham słodkie ;) Przygotowując zdrowe zamienniki, często zapominamy, że one też mają kalorie ! W głowie mamy jedną myśl „przygotowuję zdrowe raffaello,  mogę zjeść teraz 3 kawałki, bo przecież jest wykonane ze zdrowych składników, więc nic mi się nie stanie”. Rozczaruję. Stanie się! Taki kawałek ciacha, ma nawet więcej kalorii niż tradycyjne z cukierni. Plusem, zdrowej słodyczy jest to, że przygotowujemy ją sami, mamy kontrolę nad składnikami i ilością jaką dajemy, przygotowujemy z produktów uważanych za zdrowe i.. zjemy również tyle ile potrzebujemy. Zastanów się, czy zjadłbyś 3 kawałki ciasta z cukierni ? Nie sądzę, ze względu na to jak takie ciastko potrafi być słodkie. Za to fit słodkość zjesz i to w podwójnej ilości. Takim sposobem możesz zarobić nawet 1500 kcal. Zupełnie przypadkiem.

Jaka lekcja z tego wynika ?
Wszystko jest dla ludzi. Przygotowanie zdrowych zamienników, to niezła frajda dla całej rodziny. Niekiedy takie słodycze są o wiele lepsze niż te kupne. Aczkolwiek musisz pamiętać, że takie danie ma również kalorie, które liczą się do Twojego dziennego zapotrzebowania. Coś jest zdrowe, ale nie znaczy, że musisz spożywać w podwójnej ilości. Umiar to złoty środek.  

3. Twierdzisz, że jesz mało kcal – czasem naprawdę jemy za mało. Jednak w większości przypadków, spożywamy o wiele za dużo. Nie liczymy przekąsek. Garść słonecznika, mocha z bitą śmietaną, garść chipsów, dwie morele… i tak może się uzbierać niezła sumka. Bardzo często napoje są głównym winowajcom nadwyżki. Nadal uważamy, że kawa z mlekiem i syropem ma 0 kcal, tak samo cola, soki owocowe, czekolada z bitą śmietaną tez..

Jaka lekcja z tego wynika ?
Wprowadź metodę dzienniczka żywieniowego. Notuj wszystko co spożywasz. Dzięki temu, będziesz miała rzeczywisty obraz tego ile tak naprawdę jesz. Do tego zanotuj jakie emocje towarzyszą podczas jedzenia oraz po spożyciu. Zobaczysz, które posiłki wywołują u Ciebie poczucie satysfakcji, a które frustracji z powodu przejedzenia. Taka metoda pozwala nam więcej dowiedzieć się o sobie i naszych emocjach.
Jeżeli jesteś na początku drogi odchudzania, zainstaluj kalkulator dietetyczny. Dowiesz się ile rzeczywiście spożywasz i czy przypadkiem nie jesz za mało.

Komentarze

  1. Błędów w odchudzaniu jest co nie miara... Warto o nich wiedzieć i się ich wystrzegać, wówczas i odchudzanie stanie się prostsze, i nasz organizm nie doświadczy "szoku" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Błędów w odchudzaniu trudno uniknąć, a stron, które podpowiadają jest całe mnóstwo. Grunt to zacząć się nie tyle odchudzać, co zmienić swój styl odżywiania na zdrowszy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, jednak warto uświadamiać ludzi, że są pewne błędy, które utrudniają drogę do skutecznej zmiany.

      Usuń
  3. Niestety są jeszcze osoby, które dają się nabrać na te wszystkie fit produkty :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ?

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ? Będzie szczerze. Bez owijania w bawełnę. Jest okres pomaturalny i zastanawiasz się czy warto wybrać się na dietetykę. Pewnie masz milion wątpliwości jak wyglądają studia, jak się na nie dostać, a przede wszystkim czy jest po tym praca. Bierz kawę lub herbatę, siadaj i czytaj ! Co zrobić, aby dostać się na dietetykę? Moja historia pokazuje, że można dostać się na dietetykę, nie będąc na biol-chemie. Ja byłam w klasie medialnej, stworzonej pod kierunek dziennikarstwa lub artystyczne. Taki był pierwotny zamysł – dziennikarstwo. Jednak przy wyborze przedmiotu na maturę stwierdziłam, że muszę mieć konkret zawód, idę na medycynę. Brzmi śmiesznie, ale cóż. Wiedziałam, że przez rok nie nauczę się całej chemii, biologii na poziomie rozszerzonym, więc postawiłam tylko na chemię. I to jest pierwsza ważna informacja ! Chcesz dostać się na dietetykę? Możesz być w obojętnie jakiej klasie, ale musisz zdać maturę np. z biologii, chemii, matematyki, fizyki.

ZDROWE SŁODYCZE - HIT CZY KIT ?

ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ? Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ? Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków . Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze ! Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze. Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące n