Przejdź do głównej zawartości

WYZNACZ CEL METODĄ SMART



Nowy rok obfituje w postanowienia. Niestety ponad połowy z niej, nie udaje się spełnić. Dlaczego tak jest ? Po pierwsze postanowienia zazwyczaj są ogólne. Nie doprecyzowanie skutkuje tym, że mniej czasu, ochoty zostaje im poświęcone. Po drugie stawiane postanowienia są nierealne do zrealizowania. Czasem zapisujemy postanowienia, które mijają się z celem, lub dotyczą innych osób. Zdarza się, że postanowieniem jest schudnięcie, częstsze chodzenie na siłownię, bo wszyscy tak robią. Robiąc takie postanowienia od razu jesteśmy skazani na porażkę. 

Jak więc zaplanować postanowienia, aby nie były skazane na porażkę ?
Zamiast słowa „postanowienie” użyj „cel”. Już sama zamiana sprawia, że inaczej podchodzimy do procesu planowania. Cel jest tym do czego dążymy, daje nam pęd do działania. Cel powinien być również odpowiednio ambitny, aby dawać satysfakcję gdy uda się go zrealizować; lub gdy nie - aby poprawnie wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby nie popełniać błędów, które zrobione zostały podczas działania.

Na początku wyznaczania celów warto zadać sobie następujące pytania:

1) Co będę potrzebowała do zrealizowania danego celu? Pieniędzy, wiedzy, znajomości, umiejętności ?
2) Jak i kiedy będę realizowała cele ?
3) Co najbardziej motywuje mnie do działania ?
4) Jaka jest najważniejsza rzecz, która powinnam zrobić aby osiągnąć cel ?
5) Jakie są plusy i minusy wyznaczonego celu ?
6) Jak będę śledzić postępy i wiedziała kiedy cel został zrealizowany ?
7) Co się stanie, gdy dany cel zostanie osiągnięty? Jak będę się wtedy czuła, co da mi osiągnięcie celu, jaki będzie miało wpływ na moje życie, pracę, rodzinę,

Gdy już odpowiesz sobie na powyższe pytania zacznij formułować cel metodą SMART. Jest to metoda, która wspomaga prawidłowe definiowanie celów, dzięki czemu wrasta prawdopodobieństwo ich osiągnięcia.
Akronim SMART opisują następujące słowa:

S - specyficzny, sprecyzowany – oznacza to, że wyznaczony cel powinien być jasno określony, bez pozostawienia miejsca na domysły. Dobrze sprecyzowany cel sprawia, że potrafimy go sobie wyobrazić , zwizualizować.

× Źle sprecyzowany cel – w tym roku schudnę!
Dobrze sprecyzowany cel – w przeciągu 6 miesięcy schudnę 15kg.

M- mierzalny – wyznaczony cel, powinien być łatwy do zmierzenia. Oznacza to, że musimy wiedzieć, kiedy cel został osiągnięty i w jaki sposób będzie mogli zmierzyć postępy.

× Źle sprecyzowany cel – będę chodzić na siłownię
Dobrze sprecyzowany cel – zacznę chodzić na siłownię 3 razy w tygodniu, będę na ćwiczenia przeznaczała 1h.
Wyznaczając taki cel, jesteśmy w stanie zmierzyć czy udało nam się dotrzymać słowa oraz śledzić postępy na których nam zależy.

A – atrakcyjny, osiągalny – cel powinien nie tylko motywować nas do działania, ale również wnieść coś do naszego życia. Możliwe, że poszerzymy kompetencje, poznamy nowe osoby. Dodatkowo wyznaczony cel powinien być ważny i dotyczyć naszych osobistych motywacji. Nie powinien naśladować celów innych osób, które niekoniecznie są dla nas istotne.

R – realny, istotny – najważniejsze, aby wyznaczony przez cel był realny. Oznacza to, aby nie wyznaczać sobie celu, którego nie uda się osiągnąć. Wyznaczając takie cele, możemy jedynie czuć do siebie złość i żal, że po raz kolejny nie udało się osiągnąć tego co zamierzaliśmy. Dla przykładu – chcemy uzbierać 3 000 zł na wymarzony wyjazd, jednak zamiast oszczędzać stale wydajemy, przez co nasz cel jest nadal w fazie planowania i marzenia o tym, że kiedyś uda nam się uzbierać na wymarzony wyjazd.

Dobrze sprecyzowany cel – co miesiąc z wypłaty odłożę 300 zł. Wskazuje jak realnie możemy mierzyć siły na zamiary i zbierać pieniądze na wyjazd. Dodatkowo skłania do takiego planowania wydatków, aby na wszystko starczyło i ograniczyło wydatki na mniej potrzebne rzeczy.

T- określony w czasie – cel powinien mieć swój początek oraz koniec, tak aby można było zmierzyć czy udało się go osiągnąć. Ponadto mobilizuje do działania i poprawia samoocenę, gdyż udany cel sprawia, że zaczynamy bardziej wierzyć w siebie i chętniej podejmujemy nowe wyzwania.

× Źle sprecyzowany cel – od poniedziałku przechodzę nad dietę – nie wiadomo konkretnie, od którego poniedziałku zaczynamy przejście na dietę, jak długo na niej będziemy i jak zmierzmy ewentualne postępy.
Dobrze sprecyzowany cel – 5.02.19 rozpoczynam uczęszczanie na zajęcia fitness. Będę na nie chodzić do 22.12.19. Dodatkowo co 3 miesiące będę sprawdzać postępy w treningach i spadku masy ciała.

Jak widać w teorii bardzo łatwo wyznaczyć cel, ale czy będzie on realny i osiągalny? To już pytanie pozostawiam każdemu.  Jednak zachęcam do stworzenia swojej listy celów na ten rok. Nie musi być ich dużo, może być nawet jeden. Ważne, aby udało się go osiągnąć i przyniósł satysfakcję. Ponadto można wyznaczać cele nie tylko dietetyczne, ale również inne, które są dla nas ważne metodą SMART. Myślę, że warto spróbować, a nóż się uda :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso...

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. III

1. Potencjalnie zdrowe produkty – w dietetycznym świecie łatwo się pogubić. Reklamy i półki sklepowe, kuszą coraz to nowszymi produktami. Light, zero cukru, zdrowe, wszystko free. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, kupujesz tak oznaczone produkty, BEZ czytania etykiet . Niestety.. jest to ogromny błąd, dzięki któremu nie schudniesz, a wręcz możesz przytyć. Oczywiście nie neguje wszystkich produktów, ponieważ mamy szeroki dostęp do dobrego jakościowo asortymentu, bez konkretnego składnika. Tymczasem tego typu produkty zazwyczaj mają zwiększony udział cukru, słodzików, substancji zagęszczających. Jaka lekcja z tego wynika ? Wybierając produkty light, zero, nie wpłyniesz pozytywnie na swój organizm. Ubytek poszczególnych składników np. tłuszczu może negatywnie wpływać na organizm, szczególnie na zmniejszoną ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony nadmiar substancji słodzących, wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. W przypadku koniecznośc...

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE  Jesz słodycze ? Ja też. Zgadza się, dobrze czytasz. Dietetyk je słodycze. Przyznaję się do tego i bez dwóch zdań nie powinno Cię to dziwić. Jednak w moim życiu zdarzają się sytuacje, gdzie zajadam trochę za dużo słodkiego i czuję, że coś jest nie tak. Właśnie teraz w takim punkcie jestem. Obiecałam sobie, że tegoroczne postanowienie adwentowe, poświęcone będzie tematyce w yzwania 24 dni bez słodyczy . Tym samym, pierwszy artykuł dotyczący wpływu spożycia słodyczy na nasz organizm oraz jak sobie z tym tematem poradzić. Dlaczego tak kochamy słodycze ? Słodycze to najczęściej połączenie cukru i tłuszczu. Cukier (szczególnie prosty) daje chwilowy wzrost energii, a tłuszcz jest nośnikiem smaku- dlatego jest to takie przyjemne. Druga sprawa – jak zjadasz chrupiący batonik oblany mleczną czekolada z alpejskiego mleka, to robi Ci się przyjemniej na sercu. Nie kłam, że tak nie jest. Po stresującej sytuacji odczuwasz chwilowe poczucie ulgi. Wspomnę również...