Przejdź do głównej zawartości

Zmotywuj się !




    Znalezienie odpowiedniej techniki motywacyjnej, która wpłynie korzystnie na osobę nie jest procesem łatwym. Niektóre polecane metody nie zdadzą egzaminu nawet u najbardziej zmotywowanej osoby, a co dopiero u kogoś, kto dopiero zaczyna szukać motywacji np. do zmiany swojego żywienia.

Zacznijmy od początku – czym jest motywacja? 

Motywacja jest procesem wewnętrznym, dzięki któremu osoba jest skłonna do podjęcia działania, aby osiągnąć upragniony cel. Mówi się, że każda motywacja jest dobra, byle osiągnąć cel. Ale zastanówmy się ?
Czy jak szef/wykładowca/inna osoba powiedziała, że masz wykonać określoną pracę na jutro, a w zamian za to otrzymasz premię, było dla ciebie odpowiednią motywacją ? Nie sądzę. Kiedy słyszymy takie zdania, budzi się w nas opór, rodzi się poczucie zaburzenia własnej autonomii, czujemy jak ktoś zabiera nam wolność.
Z drugiej strony jest szereg osób, które dobrze radzi – daje swoje pomysły na zmotywowanie do działania. Czy często słyszysz zdanie „idź na siłownię, będziesz miał więcej energii to powinno Cię zmotywować”; „idź na badania, przekonasz się, że nic złego się nie dzieje”. Również jest to nieskuteczne działanie, które raczej nie przekonana Nas do wykonania określonych czynności.

Nie zapominajmy o najważniejszym – motywacji wewnętrznej. Jest to jedyna z motywacji, która pchnie nas do działania i to skutecznie. Dlaczego ? Ponieważ, jest to nasza osobista motywacja. Nie cioci Basi, nie pani z telewizji. Nasza. Każdy ma w sobie odpowiednią ilość motywacji, tylko należy ją odnaleźć. Jak więc się przełamać i znaleźć motywację ? W tym pomoże motywacja błyskawiczna.

Co to jest motywacja błyskawiczna ?
Jest to jedna z technik, której autorem jest Michael Pantalon. Autor nie skupia się na tym „jak” podjąć działania, aby dotrzeć do celu, ale na tym DLACZEGO jest to  dla nas ważne. Motywacja błyskawiczna polega na zadaniu 6 pytań, dzięki którym zastanowisz się dlaczego chcesz dokonać zmiany, przekonasz siebie oraz przygotujesz konkretny plan działania. Jedną z jej zalet jest to, że jest szybka. Nie zajmie Ci dużo czasu, więc używanie wymówki, że nie masz czasu jest nie na miejscu.
* wszystkie informacje pochodzą z książki Motywacja Metoda Sześciu Kroków. Michael Pantalon

Przejdźmy do sedna – 6 pytań błyskawicznej motywacji

1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany? (lub, gdy chcemy wpłynąć na samych siebie: Dlaczego mógłbym dokonać zmiany?)

Na tym etapie zastanawiamy się, dlaczego potrzebna jest zmiana, co nami kieruje, że chcemy podjąć działanie.

2. W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę? (oceń na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza całkowitą niegotowość, a 10 ? całkowitą gotowość)

Celem tego pytania jest ocena stopnia motywacji. Niekiedy przypisujemy wyższą liczbę niż oczekujemy. Ponadto boimy się użyć mniejsze liczby, ponieważ nie wiemy jak zareaguje otoczenie lub uważamy siebie za bardziej ambitnych niż jesteśmy.
Zapamiętaj – liczby są umowne, nie należy się do nich przywiązywać. To, że zaznaczyłeś małą liczbę, nie znaczy, że całkowicie jest w Tobie brak motywacji. Może być wręcz przeciwnie. Ważny jest cały proces motywacji, myślenia o swoim celu, a nie liczbie jaką przypisaliśmy.

3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? (lub, gdy osoba motywowana wybrała "1", zadaj pytanie numer 2 odnośnie mniejszego kroku w kierunku zmiany, bądź też spytaj: Co byłoby potrzebne, aby "1" zmieniło się w "2"?)

To pytanie może zbić z tropu. Zazwyczaj pytamy dlaczego nie wybraliśmy wyższej liczby. Pytanie to zmusza do refleksji, zastanowienia się nad tym, że nasza motywacja wcale nie jest taka słaba, jaka się wydaje. Dodatkowo odpowiadając na to pytanie, możemy automatycznie udowodnić sobie, że tkwi w nas motywacja i wiemy jak zabrać się do działania.

4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana - jakie byłyby jej pozytywne skutki?

W tym wypadku można zwizualizować osiągnięcie celu. To pytanie zachęca do wyobrażenia sobie pozytywnych skutków, które zmotywują nas do działania, dając poczucie satysfakcji. Dzięki temu nawet najtrudniejszy cel będzie wydawał się mniej odległy i prostszy do zrealizowania.

5. Dlaczego te skutki są dla ciebie ważne?

Na tym etapie można poznać osobiste powody podjęcia działania. Ponadto można sobie uzmysłowić nie tylko prozaiczne skutki jak np. zadbanie o swoje zdrowie, ale również te bardziej osobiste jak np.: zwiększenie poczucia własnej wartości, pewności.

6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?

Na tym etapie zaczynamy planować działanie, czyli jak chcemy wdrożyć zmianę.  Tutaj mogą paść konkretne decyzje kiedy i jak chcemy zrealizować cel. Bardzo ważne na tym etapie, aby niczego nie nakazywać, tylko zachęcać do podjęcia konkretnych decyzji. Ważne jest to, aby nie czuć się zmuszonym do działania, tylko małymi krokami zacząć działać w miarę swoich możliwości.

Podsumowanie 

Postaraj szczerze odpowiedzieć na powyższe pytania, tak aby nie zostawiać pola do gdybania. Bądź ze sobą szczery, poznaj powody, priorytety, ukryte motywacje do zmiany. Siłą tych pytań jest to, że zmuszają do konkretnego myślenia, sprecyzowania swojego kierunku działania. Może na początku wydawać się głupie, ciągle zadawać pytania dlaczego, jednak gdy już przejdziesz cały etap i odkryjesz w sobie chęć do działania, zdasz sobie sprawę, że było warto.
Trzymam kciuki. Mam nadzieję, że odnajdziecie w sobie duże pokłady motywacji i chętniej będziecie podejmować działania, które umożliwią Wam dotarcie do celu.

Komentarze

  1. Ja się zmotywowałam i od początku roku dieta i 3x fitness w tygodniu :) zapraszam do siebie https://naprawdenienazarty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ?

CZY WARTO STUDIOWAĆ DIETETYKĘ ? Będzie szczerze. Bez owijania w bawełnę. Jest okres pomaturalny i zastanawiasz się czy warto wybrać się na dietetykę. Pewnie masz milion wątpliwości jak wyglądają studia, jak się na nie dostać, a przede wszystkim czy jest po tym praca. Bierz kawę lub herbatę, siadaj i czytaj ! Co zrobić, aby dostać się na dietetykę? Moja historia pokazuje, że można dostać się na dietetykę, nie będąc na biol-chemie. Ja byłam w klasie medialnej, stworzonej pod kierunek dziennikarstwa lub artystyczne. Taki był pierwotny zamysł – dziennikarstwo. Jednak przy wyborze przedmiotu na maturę stwierdziłam, że muszę mieć konkret zawód, idę na medycynę. Brzmi śmiesznie, ale cóż. Wiedziałam, że przez rok nie nauczę się całej chemii, biologii na poziomie rozszerzonym, więc postawiłam tylko na chemię. I to jest pierwsza ważna informacja ! Chcesz dostać się na dietetykę? Możesz być w obojętnie jakiej klasie, ale musisz zdać maturę np. z biologii, chemii, matematyki, fizyki.

ZDROWE SŁODYCZE - HIT CZY KIT ?

ZDROWE SŁODYCZE. HIT CZY KIT ? Stale mówię o zamiennikach tradycyjnych słodyczy i wskazuję Wam polecane produkty. Idąc tym tropem, możecie pomyśleć, że są one zdrowe. Ale czy na pewno ? Oczywiście stanowią zdrowszą wersję tradycyjnych słodkości. W większości produkty te opierają się na suszonych owocach (np. daktyle), orzechach, wiórkach kokosowych, bananach, kakao oraz innych dodatków . Dzięki temu są takie słodkie i smaczne. Jednak czy każde zamienniki słodyczy są okej ? Nie zawsze ! Zdrowe słodycze rozłożone na czynniki pierwsze. Zazwyczaj główny składnik to daktyle. Suszone owoce, które dają pożądaną konsystencję oraz słodki smak. Pamiętaj ! Kupując suszone owoce sprawdź skład ! Przeanalizuj czy nie zawierają cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, nie są kandyzowane oraz niesiarkowane. Drugą stroną medalu jest to, że takie owoce to też cukry proste, które mogą nieźle podnieść poziom cukru we krwi, nie zahamują głodu, a tylko mogą go wzmóc. Dlatego osoby chorujące n