Przejdź do głównej zawartości

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE A SPADEK NASTROJU ?



 Znasz to uczcie. Przeglądasz po raz kolejny Instagram i widzisz zdjęcia pięknych, szczupłych kobiet, których sylwetka jest nienaganna. Idziesz do lustra, patrzysz na siebie i co czujesz ?
Porażkę, pech, strach, wstręt, brak osiągnięć, brak wartości, pewności siebie ? Każda z Nas odczuwa coś innego. Ale łączy Nas jedno. Chęć osiągnięcia takiej sylwetki jaką maja dziewczyny z Instagrama. I zazdrość. Że ona ma lepiej, a ja gorzej. Niestety media społecznościowe mogą wpędzić w poczucie porażki, zaniżać samoocenę oraz poczucia bycia gorszym.
Chcę pokazać Ci (na przykładzie badań i swoim), że media społecznościowe mogą doprowadzać do powstawania zaburzeń odżywiania, depresji czy ogólnego zmniejszenia nastroju. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż oczekujemy szybkich rezultatów. Do wyjazdu zostało 10 dni ? Zaczynamy głodówkę, która ma umożliwić szybki ubytek zbędnych kilogramów i piękne prezentowanie się w stroju kąpielowym.
Po wyjściu z głodówki jedziesz na wakacje i objadasz się, bo możesz. Później wracasz z nadwyżką 10 utraconych kilogramów plus może jeszcze ze 3kg doszły. Co czujesz ? Poczucie winy, pech, porażki. Zmniejsza się Twoja samoocena, poczucie własnej skuteczności zakopałaś w piachu na plaży, głęboko.
Co się dzieje dalej ? Albo wpadasz w objadanie się, które rekompensuje poczucie porażki i jest metodą na odstresowanie się. Albo zabierasz się za siebie poprzez głodówkę lub objadanie się plus wymioty. Chyba, że wybierasz wariant świadomego podejścia do zdrowego odżywiania się, aktywności i porażkę przekuwasz w doświadczenie.
Ostatni wariant wybierany jest w ostateczności. A szkoda.

Znalezione obrazy dla zapytania zdrowe odżywianie
W badaniu Turner i wsp., 680 ankietowanych obserwujących konta o tematyce zdrowego odżywiania, oceniono zachowania żywieniowe oraz nasilenie objawów ortoreksji według ORTO-15. Dla przypomnienia ortoreksja jest to zaburzenie w którym osoba przesadnie koncentruje swoje myśli, zachowania, wybory żywieniowe wobec zdrowej żywności, która w jej opinii jest bezpieczna dla zdrowia. Okazało się, że osoby częściej korzystające z Instagrama wykazują silniejsze objawy ortorektyczne.
Autorzy badania wskazują również, że częste korzystanie z mediów społecznościowych może zwiększać ryzyko zachorowania na anoreksję, a w przypadku osób już chorujących, pogłębia negatywną samoocenę oraz nasila objawy anoreksji.  

Znalezione obrazy dla zapytania test

Głównie twórcami takich treści są kobiety. Treści te nie mówią wprost, że masz zdrowo się odżywiać, nie jeść określonych produktów, chociaż czasem przeglądając Instagram mogę spotkać się z takimi treściami.

Niestety treści przekazywane w mediach mogą obniżać samoocenę, gdyż obecnie kształtowane wzorce pokazują, że do szczęścia potrzebne są zdrowie i uroda. Również poczucie własnej wartości wyznaczane jest przez idealną sylwetkę.  Zdjęcia prezentowane w mediach muszą być idealne. Nie zadajemy sobie sprawy, że wiele zdjęć jest retuszowanych lub specjalnie do promocji niektórych produktów wybierane są osoby bardzo wysportowane. Niekiedy zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych mogą wpływać motywująco. Pomysły na każdy posiłek, zdrowe porady mogą zmotywować osobę do walki o lepsze zdrowie.

Uważasz, że nie potrafisz schudnąć, bo masz pecha, nie stać Cię na zdrowe jedzenie, następnie bombardujesz się porcją zdjęć wyretuszowanych modelek z Instagrama. Myślisz, że to poprawi nastrój? Niestety nie! Wpędzisz się w poczucie winy. To, że Twoje życie jest nudne, beznadziejne i nie stać Cię, aby być fit. Wiesz jaką mam na to radę? DETOKS ! OD TELEFONU !

Jak w każdym miejscu trzeba znaleźć złoty środek. Jeśli widzisz, że przeglądając Instagram Twoje poczucie własnej wartości spada, a Ty zamiast walczyć o zdrowie coraz bardziej zapętlasz się w negatywnym myśleniu… czas odłożyć telefon i zająć się SWOIM ŻYCIEM. Nie życiem kogoś innego, tylko spojrzeć na siebie. Poszukać pomocy specjalisty lub zrobić DETOKS OD TELEFONU.



Piśmiennictwo
1.       Turner P i wps. Instagram use is linked to increased symptoms of orthorexia nervosa
Eat Weight Disord (2017) 22:277–284

2.       Santarossa S.  #Orthorexia on Instagram: a descriptive study exploring the online conversation and community using the Netlytic software. Eat Weight Disord. 2019 Apr;24(2):283-290.

3.       Pilgrim K. Selling health and happiness how influencers communicate on Instagram about dieting and exercise: mixed methods research. BMC Public Health (2019) 19:1054
4.       Pallotti F i wsp. "You See Yourself Like in a Mirror": The Effects of Internet-Mediated Personal Networks on Body Image and Eating Disorders.
Health Commun. 2018 Sep;33(9):1166-1176.
5.       Giordano S. Eating disordes and the media. Curr Opin Psychiatry. 2015 Nov;28(6):478-82

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PRZEKONANIA NA DIECIE

Odchudzając się towarzyszą Ci różne myśli. Niektóre z nich wspierają Cię w dążeniu do celu, a inne wręcz przeciwnie. Przekonania. Często utrudniają funkcjonowanie i sprawiają, że nie masz ochoty rozpocząć np. odchudzania, ponieważ w głowie masz stały schemat. Nie uda się, mam takie geny, odchudzanie jest trudne, dieta jest droga, nie wolno jeść po 18. Takich przekonań jest cała masa i wykształcasz je w ciągu swojego życia. Czym są przekonania ? Przekonania są to zasady, zdania, którymi kierujemy się w życiu. Przekonania są uogólnione, tworzone na podstawie doświadczeń. Nie są to fakty. Przekonań nie możemy udowodnić, ale stale szukamy potwierdzenia tego, co myślimy. Są pewnymi hipotezami, którymi żyjemy na co dzień. Czytając ten artykuł, będziesz mogła zweryfikować swoje przekonania, sprawdzić, które z nich są prawdziwie oraz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. Czy przekonania mogą utrudniać odchudzanie? Czy przekonania mogą sabotować moje efekty ? Jak negatywne przekonania...

Wielkanocny sernik

Wszyscy robią fit mazurki i babki Wielkanocne, ja zrobiłam na przekór - sernik Wielkanocny.  Jeżeli, jeszcze nie upiekliście czegoś słodkiego, to polecam zrobić ten sernik, który jest równie słodki, co Wielkanocny mazurek ;)  Składniki  Spód: - 3 szklanki mąki owsianej ( zmielone płatki owsiane ) - 1 żółtko  - 3 łyżki cukru pudru  - 40g masła/ olej kokosowy ( pół szklanki )  Masa:  - 2 opakowania sera twarogowego chudego Klinek  - 1 jogurt naturalny - laska wanilii  - 2 łyżki cukru pudru  - 2 łyżeczki żelatyny  Galaretka truskawkowa  - pół opakowania truskawek  - łyżeczka żelatyny  Wykonanie : Spód: Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i zagnieść ciasto. Wyłożyć nim formę i piec w temperaturze 180 stopni, przez ok 20 minut ( do suchego patyczka) Masa serowa: Wszystkie składniki blendujemy. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie, dokładnie mieszam...

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso...