Przejdź do głównej zawartości

PROBIOTYKI, PREBIOTYKI, SYNBIOTYKI




O korzystnie wpływie flory jelitowej na organizm człowieka mówi się nie od dziś. Obecnie, zwracamy większą uwagę na to co jemy i jak wpływie to na nasz mikrobiom. Przypomnę, że w prawie 90% składamy się z mikroorganizmów, które w głównej mierze bytują w jelicie grubym.

Pełnią one wiele ważnych funkcji, dla prawidłowego funkcjonowania:
- udział w procesie trawienia i wchłaniania
- stymulacja układu immunologicznego
- przeciwdziałanie depresji
- wytwarzanie substancji antybakteryjnych
- zapobieganie chorobom nowotworowych
- profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych
- skraca czas trwania biegunek bakteryjnych i wirusowych. I wiele innych funkcji.

Skład mikrobiomu ulega zmianie pod wypływem naszego stylu życiu. Dieta, stres, antybiotykoterapia, infekcje wirusowe czy bakteryjne, to wszystko wpływa na ilość i jakość bakterii, które bytują w jelitach. Niestety, często zapominamy o prawidłowym żywieniu, przy antybiotykoterapii rzadko sięgamy po probiotyki, to sprawia, że nasza flora jelita staje się wyjałowiona, co doprowadza do wiele problemów trawiennych ( biegunki, wzdęcia, zespół przesiąkliwego jelita), czy obniżenia nastroju. Nie bez znaczenia mówi się, że jelita to nasz drugi mózg.

Co to jest probiotyk ?

Probiotyki są to żywe mikroorganizmy, które w sytuacjach, gdy występuje ich odpowiednia ilość, dają korzyści organizmowi gospodarza ( FAO/WHO 2002). Probiotyki, muszą być przede wszystkim bezpieczne dla człowieka. Ponadto, muszą w niezmienionej postaci dostać się do jelita grubego, dlatego wykazują zdolność do przeżycia i wzrostu w przewodzie pokarmowym.

Istotne jest, aby regularnie przyjmować probiotyki, szczególnie w okresie wzmożonego zapotrzebowania ( antybiotykoterapia, chemioterapia), gdyż bakterie nie kolonizują jelit na zawsze. Ich skład, ilość ulegają zmianie. Według WHO ilość żywych mikroorganizmów w preparacie waha się w granicach 10^8-10^10 CFU w 1 ml lub 1g żywności ( CFU – jednostki tworzące kolonie).

Jak wybrać odpowiedni probiotyk ?

Na rynku mamy dostępną dużą ilość różnych probiotyków. Ważne, aby wybrać taki, który ma udowodniony korzystny wpływ na zdrowie człowieka w badaniach naukowych oraz który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Pamiętajmy, że probiotyki trzeba zażywać nawet do 3 miesięcy po stosowanej antybiotykoterapii.
Prawidłowy opis szczepu probiotycznego powinien zawierać trzy składowe np.: Bifidobacterium     
(rodzaj) Lactis ( gatunek ) W51 ( szczep).

Prebiotyki – są to składniki pożywienia nieulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym, selektywnie pobudzają wzrost i aktywność korzystnych dla organizmu mikroorganizmów. Prebiotyki, chronią również jamę ustną przed rozwojem próchnicy, polepszają wchłanianie wapnia i magnezu w jelicie grubym oraz wykazano ich efekt przeciwnowotworowy.
Przykłady – fruktooligosacharydy ( FOS) takich jak inulina i oligofruktoza. Powszechnie występują w produktach np.: cykoria, cebula, czosnek, karczochy, szparagi. Dawka fruktanów pozwalająca uzyskać efekt prebiotyczny wynosi 4g/d/osobę.

Synbiotyki – jest to połączenie probiotyków i prebiotyków. Preparaty te nie tylko stymulują wzrost prawidłowej mikroflory, ale również dostarczają „pożywki” dla bytujących w jelicie organizmów.


Korzyści ze stosowania takich produktów jest wiele. Warto wzbogacić dietę w synbiotyki, gdyż dostarczymy do organizmu korzystnych mikroorganizmów jak i również pożywki do  ich wzrostu. Pamiętajmy, że jedna kapsułka dziennie nie załatwi za nas całej roboty. Odpowiednia dieta bogata w nabiał, warzywa i owoce, unikanie słodkich i słonych przekąsek oraz niezdrowych produktów, będzie sprzyjać korzystnym zmianom w mikrobiomie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK UŁOŻYĆ DIETĘ DLA PAR

Monika wraz ze swoim narzeczonym zgłosili się do mnie, abym pomogła im wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i pokazała jak mogą gotować szybko bez marnowania jedzenia. Para, głównie miała problem z komponowaniem oraz pomysłami na posiłki. Na samym początku współpracy wysłałam do Moniki wywiad oraz dzienniczek żywieniowy, dzięki czemu poznałam ich smaki, preferencje żywieniowe oraz czego konkretnie oczekują po zastosowaniu się do wskazówek. Porozmawiałyśmy dodatkowo przez komunikator i ustaliłyśmy plan pracy. Przygotowałam dla nich JEDEN jadłospis, ale o różnej kaloryczności . Oczywiście uwzględniając to co lubią jeść najbardziej. Zastanawiasz się dlaczego jeden jadłospis, a nie dwa? Otóż nie musiałam przygotowywać dwóch różnych jadłospisów, a jeden, który zawierał takie same posiłki, a w planie dla partnera znalazły się dodatki, które nie wymagają gotowanie. Abyś nie była zdzwiona, jadłospis był również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania pary, dlatego każdy dostał swój oso...

Błędy popełniane podczas odchudzania się cz. III

1. Potencjalnie zdrowe produkty – w dietetycznym świecie łatwo się pogubić. Reklamy i półki sklepowe, kuszą coraz to nowszymi produktami. Light, zero cukru, zdrowe, wszystko free. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, kupujesz tak oznaczone produkty, BEZ czytania etykiet . Niestety.. jest to ogromny błąd, dzięki któremu nie schudniesz, a wręcz możesz przytyć. Oczywiście nie neguje wszystkich produktów, ponieważ mamy szeroki dostęp do dobrego jakościowo asortymentu, bez konkretnego składnika. Tymczasem tego typu produkty zazwyczaj mają zwiększony udział cukru, słodzików, substancji zagęszczających. Jaka lekcja z tego wynika ? Wybierając produkty light, zero, nie wpłyniesz pozytywnie na swój organizm. Ubytek poszczególnych składników np. tłuszczu może negatywnie wpływać na organizm, szczególnie na zmniejszoną ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony nadmiar substancji słodzących, wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. W przypadku koniecznośc...

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE

JAK PRZESTAĆ JEŚĆ SŁODYCZE  Jesz słodycze ? Ja też. Zgadza się, dobrze czytasz. Dietetyk je słodycze. Przyznaję się do tego i bez dwóch zdań nie powinno Cię to dziwić. Jednak w moim życiu zdarzają się sytuacje, gdzie zajadam trochę za dużo słodkiego i czuję, że coś jest nie tak. Właśnie teraz w takim punkcie jestem. Obiecałam sobie, że tegoroczne postanowienie adwentowe, poświęcone będzie tematyce w yzwania 24 dni bez słodyczy . Tym samym, pierwszy artykuł dotyczący wpływu spożycia słodyczy na nasz organizm oraz jak sobie z tym tematem poradzić. Dlaczego tak kochamy słodycze ? Słodycze to najczęściej połączenie cukru i tłuszczu. Cukier (szczególnie prosty) daje chwilowy wzrost energii, a tłuszcz jest nośnikiem smaku- dlatego jest to takie przyjemne. Druga sprawa – jak zjadasz chrupiący batonik oblany mleczną czekolada z alpejskiego mleka, to robi Ci się przyjemniej na sercu. Nie kłam, że tak nie jest. Po stresującej sytuacji odczuwasz chwilowe poczucie ulgi. Wspomnę również...