O korzystnie wpływie flory jelitowej na organizm człowieka mówi się nie od dziś. Obecnie, zwracamy większą uwagę na to co jemy i jak wpływie to na nasz mikrobiom. Przypomnę, że w prawie 90% składamy się z mikroorganizmów, które w głównej mierze bytują w jelicie grubym.
Pełnią one wiele ważnych funkcji, dla prawidłowego funkcjonowania:
- udział w procesie trawienia i wchłaniania
- stymulacja układu immunologicznego
- przeciwdziałanie depresji
- wytwarzanie substancji antybakteryjnych
- zapobieganie chorobom nowotworowych
- profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych
- skraca czas trwania biegunek bakteryjnych i wirusowych. I wiele innych funkcji.
Skład mikrobiomu ulega zmianie pod wypływem naszego stylu życiu. Dieta, stres, antybiotykoterapia, infekcje wirusowe czy bakteryjne, to wszystko wpływa na ilość i jakość bakterii, które bytują w jelitach. Niestety, często zapominamy o prawidłowym żywieniu, przy antybiotykoterapii rzadko sięgamy po probiotyki, to sprawia, że nasza flora jelita staje się wyjałowiona, co doprowadza do wiele problemów trawiennych ( biegunki, wzdęcia, zespół przesiąkliwego jelita), czy obniżenia nastroju. Nie bez znaczenia mówi się, że jelita to nasz drugi mózg.
Co to jest probiotyk ?
Probiotyki są to żywe mikroorganizmy, które w sytuacjach, gdy występuje ich odpowiednia ilość, dają korzyści organizmowi gospodarza ( FAO/WHO 2002). Probiotyki, muszą być przede wszystkim bezpieczne dla człowieka. Ponadto, muszą w niezmienionej postaci dostać się do jelita grubego, dlatego wykazują zdolność do przeżycia i wzrostu w przewodzie pokarmowym.
Istotne jest, aby regularnie przyjmować probiotyki, szczególnie w okresie wzmożonego zapotrzebowania ( antybiotykoterapia, chemioterapia), gdyż bakterie nie kolonizują jelit na zawsze. Ich skład, ilość ulegają zmianie. Według WHO ilość żywych mikroorganizmów w preparacie waha się w granicach 10^8-10^10 CFU w 1 ml lub 1g żywności ( CFU – jednostki tworzące kolonie).
Jak wybrać odpowiedni probiotyk ?
Na rynku mamy dostępną dużą ilość różnych probiotyków. Ważne, aby wybrać taki, który ma udowodniony korzystny wpływ na zdrowie człowieka w badaniach naukowych oraz który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Pamiętajmy, że probiotyki trzeba zażywać nawet do 3 miesięcy po stosowanej antybiotykoterapii.
Prawidłowy opis szczepu probiotycznego powinien zawierać trzy składowe np.: Bifidobacterium
(rodzaj) Lactis ( gatunek ) W51 ( szczep).
Prebiotyki – są to składniki pożywienia nieulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym, selektywnie pobudzają wzrost i aktywność korzystnych dla organizmu mikroorganizmów. Prebiotyki, chronią również jamę ustną przed rozwojem próchnicy, polepszają wchłanianie wapnia i magnezu w jelicie grubym oraz wykazano ich efekt przeciwnowotworowy.
Przykłady – fruktooligosacharydy ( FOS) takich jak inulina i oligofruktoza. Powszechnie występują w produktach np.: cykoria, cebula, czosnek, karczochy, szparagi. Dawka fruktanów pozwalająca uzyskać efekt prebiotyczny wynosi 4g/d/osobę.
Synbiotyki – jest to połączenie probiotyków i prebiotyków. Preparaty te nie tylko stymulują wzrost prawidłowej mikroflory, ale również dostarczają „pożywki” dla bytujących w jelicie organizmów.
Korzyści ze stosowania takich produktów jest wiele. Warto wzbogacić dietę w synbiotyki, gdyż dostarczymy do organizmu korzystnych mikroorganizmów jak i również pożywki do ich wzrostu. Pamiętajmy, że jedna kapsułka dziennie nie załatwi za nas całej roboty. Odpowiednia dieta bogata w nabiał, warzywa i owoce, unikanie słodkich i słonych przekąsek oraz niezdrowych produktów, będzie sprzyjać korzystnym zmianom w mikrobiomie.
Komentarze
Prześlij komentarz